Véleményem szerint nem véletlen, hogy a(z) (eddig) zuhanó olajárak korában a gáz-stoppal, ill. a gázai-izraeli háborúval van tele a média, illetve magának a háborúnak a ténye nem véletlen egybeesés, hanem az elmúlt hónapok történéseinek szükségszerű következménye. Nem tartom kizártnak, hogy a fekete arany alacsony világpiaci ára szúrta ilyen-olyan (közelkeleti, orosz, amcsi) érdekcsoportok szemét, akik osztottak szoroztak, végül rájöttek, hogy nem is lenne rossz üzlet kirobbantani egy kis háborút valahol... a háború mindig jó ürügy mindenre, meg lehet ideologizálni sokféleképpen, és a megfelelő pillanatban bevethető... nézzük csak... amióta háborúznak Gázában, ismét felszökött az olaj ára, és akár kétszámjegyű emelkedés is lehet nemsokára a MOL kutaknál. Véletlen egybeesés csak? Nem hinném, szerintem az olajár tudatos manipulációjáról beszélünk. Válság van, mégpedig világválság, már nem is csak pénzügyi, de gazdasági világválság, amikor nincsen elméletileg semmilyen racionális alapja az olajár emelkedésének, hiszen világszerte visszaesik az ipari termelés, ezzel együtt az olaj iránti kereslet... megkockáztatom, hogy további olajárcsökkenés volt kilátásban az elkövetkezendő hónapokban, ahogy a válság egyre gyűrűzik tovább, és éri el az újabb és újabb gazdasági szegmenseket... Namármost, egy ilyen szituációban, amikor veszni látszik egy csomó pénz (mármint az olajbefektetők pénze), pont kapóra jön egy kis "olaj még a tűzre" valahol, ahol már eleve pattanásig feszült hangulat uralkodik, és máris picit fellélegezhetnek a bevételkieséstől tartó barátaink... hiába, a pénz nagy úr, viszont a hatalom pénz.... Ocsmány egy világban élünk. Remélem nincsen igazam.
Az oroszok meg az ukránok kínjukban erejüket fitogtatják ezzel a szintén mesterséges gáz-balhéval. Kisemberi szinten, véleményem szerint a legjobb amit tehetünk, az az, hogy eleve lekapcsoljuk magunkat a gázról, villanyról, illetve visszaszorítjuk a használatát, amennyire lehet. Ezzel ugyanis minimálisra csökkenthetjük a más hatalmaktól való függőségünket. És hogy ezt hogyan lehetne megvalósítani? Van kiút: használjunk megújuló energiaforrásokat: geotermikus energiát, napenergiát, szélenergiát! Hosszú távon ezen alternatív megoldásokra erősen rá kellene koncentrálni országszinten, ami egy megfelelő és tudatos támogatási rendszerrel, politikával minden bizonnyal megoldható lenne... és mellesleg a környezetünk javát is szolgálná. És akkor fütyülhetnének keleti szomszédaink bármit. Persze ez nyilván hosszadalmas folyamat lenne, nem 1-2 év, inkább 3-4 évtized alatt - ha egyáltalán - lennének eredmények elérhetők... Véleményem szerint azonban az ország hosszú távú jövőjét figyelembe véve nagyon hasznosnak bizonyulna. Személy szerint eddig is terveztem, hogy ha majd egyszer nagy leszek, házat veszek, vagy építek, hogy geotermikus fűtéssel és napelemekkel biztosítanám a szükséges energiát... egyáltalán nem lehetetlen. Csak tudatosan fel kell készülni rá... és szorgosan gyűjtögetni :D
Azt meg csak remélni tudom, hogy a forint újabb zuhanása megáll... bár őszíntén szólva nem szól semmi a megállás mellet... szerintem... és még mindig csak az elején vagyunk a válságnak... szerintem... összevetve az ukrán Hrivna és az orosz Rubel teljesítményévek a Forintot, még elég erősnek mondható a Forint. A Hrivna a nyári 6,5-7 körüli EUR-ral szembeni szintről Dec végére átmenetileg 13 fölé süllyedt (!) Ez a HUF esetében azt jelentené, hogy mondjuk a nyári 230-ról 450 környékére kúszna fel az árfolyam... bele sem merek ebbe gondolni... viszont sajnos félek, hogy a negatív hangulat következtében hosszabb távon akár 300 fölött stabilizálódhat a HUF... indokolni nem tudom, csak így érzem. De remélem nem lesz igazam. :)